Artykuł sponsorowany

Jakie wyróżniamy napędy pneumatyczne? Poznaj ich właściwości, zastosowanie, zalety użytkowe

Jakie wyróżniamy napędy pneumatyczne? Poznaj ich właściwości, zastosowanie, zalety użytkowe

Napędy pneumatyczne to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie w przemyśle, motoryzacji czy budownictwie. Ich niezawodność, prostota konstrukcji oraz szerokie możliwości zastosowań sprawiają, że zyskują na popularności. 

Rodzaje napędów pneumatycznych

Napędy pneumatyczne można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, które różnią się między sobą konstrukcją oraz przeznaczeniem. 

  • Cylindry pneumatyczne to urządzenia, które zamieniają energię sprężonego powietrza na ruch liniowy. Wyróżniamy dwa główne typy cylindrów pneumatycznych - jednostronnego i dwustronnego działania. Cylindry jednostronnego działania posiadają tylko jeden port doprowadzający sprężone powietrze, co pozwala na realizację ruchu tylko w jednym kierunku. Cylindry dwustronnego działania mają dwa porty doprowadzające powietrze - jeden do wysuwania tłoka, drugi do jego cofania. Dzięki temu są bardziej uniwersalne i mogą być stosowane w większej liczbie zastosowań.

  • Silniki pneumatyczne to urządzenia, które zamieniają energię sprężonego powietrza na ruch obrotowy. W zależności od konstrukcji wyróżniamy silniki tłokowe, turbinowe oraz łopatkowe. Silniki tłokowe charakteryzują się dużą mocą i momentem obrotowym, ale mają stosunkowo niską prędkość obrotową. Silniki turbinowe są lżejsze i osiągają wyższe prędkości obrotowe, ale mają mniejszy moment obrotowy. Silniki łopatkowe łączą zalety obu poprzednich typów - są lekkie, mają wysoką prędkość obrotową i duży moment obrotowy.

  • Zawory pneumatyczne to elementy sterujące przepływem sprężonego powietrza w układach napędów pneumatycznych. Mogą być sterowane ręcznie, elektrycznie czy mechanicznie. Wyróżniamy zawory rozdzielające, mieszające oraz regulujące.

Właściwości napędów pneumatycznych

Napędy pneumatyczne charakteryzują się szeregiem właściwości, które decydują o ich popularności w różnych dziedzinach przemysłu. Przede wszystkim są one niezawodne i odporne na przeciążenia, co sprawia, że mogą pracować w trudnych warunkach i przy dużych obciążeniach. Ponadto, ze względu na prostą konstrukcję, są łatwe w montażu i obsłudze. Jedną z ich kluczowych cech jest ich elastyczność. Dzięki możliwości regulacji siły i prędkości pracy, można je dostosować do różnorodnych zastosowań. Ze względu na brak iskry oraz niskie temperatury pracy, są bezpieczne i mogą być stosowane w miejscach o podwyższonym ryzyku wybuchu.

Zastosowanie napędów pneumatycznych

Napędy pneumatyczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, motoryzacji oraz budownictwie. W przemyśle są wykorzystywane m.in. w maszynach do obróbki metali, urządzeniach do pakowania czy montażu. W motoryzacji stosuje się je np. do napędu kluczy udarowych czy podnośników samochodowych. W budownictwie natomiast używa się ich do napędzania młotów wyburzeniowych czy wiertnic.

Zalety użytkowe napędów pneumatycznych

Napędy pneumatyczne mają wiele zalet użytkowych, które sprawiają, że są coraz częściej wybierane przez inżynierów i projektantów. Przede wszystkim są niezawodne, odporne na przeciążenia oraz łatwe w obsłudze. Dzięki możliwości regulacji siły i prędkości pracy, są elastyczne i mogą być dostosowane do różnorodnych zastosowań. Co więcej, napędy pneumatyczne są przyjazne dla środowiska, gdyż ich źródłem energii jest sprężone powietrze, które nie generuje zanieczyszczeń. Ze względu na brak iskry oraz niskie temperatury pracy, są bezpieczne i mogą być stosowane w miejscach o podwyższonym ryzyku wybuchu.