Artykuł sponsorowany

Jak działają prądownice wodne?

Jak działają prądownice wodne?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak działają prądownice wodne i dlaczego są one uważane za jedno z najbardziej ekologicznych źródeł energii? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej innowacyjnej technologii, która może przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 oraz wykorzystania paliw kopalnych. Zapraszamy do lektury!

Budowa i zasada działania prądownic wodnych

Prądownice wodne to urządzenia wykorzystujące energię płynącej wody do wytwarzania prądu elektrycznego. Składają się z wirnika, który jest umieszczony pod powierzchnią wody i obraca się pod wpływem przepływu wody. Wirnik ten jest połączony z generatorem elektrycznym, który przekształca ruch obrotowy wirnika na prąd elektryczny. Prądownice mogą być instalowane na rzekach, strumieniach czy kanałach, a ich moc zależy od prędkości przepływu wody oraz wielkości wirnika.

Prądownice osiowe i poprzeczne

Wyróżniamy dwa główne rodzaje prądownic wodnych - osiowe i poprzeczne. Prądownice osiowe mają wirnik umieszczony wzdłuż osi przepływu wody, co sprawia, że są one bardziej efektywne energetycznie. Prądownice poprzeczne mają wirnik ustawiony prostopadle do kierunku przepływu wody i są częściej stosowane w miejscach o mniejszej prędkości przepływu. W Polsce najbardziej popularne są prądownice osiowe, jednak w ostatnich latach rośnie zainteresowanie również prądownicami poprzecznymi, które mogą być instalowane w miejscach o mniejszym przepływie wody.

Korzyści prądownic wodnych

Prądownice wodne mają wiele zalet, które sprawiają, że są one coraz częściej wykorzystywane jako źródło energii odnawialnej. Po pierwsze, są one ekologiczne - nie emitują żadnych szkodliwych substancji ani nie powodują hałasu. Po drugie, są odporne na wahania cen paliw kopalnych oraz zmiany klimatu. Po trzecie, prądownice wodne mają wysoką sprawność energetyczną - nawet do 90%. W Polsce prądownice wodne są stosunkowo nowym rozwiązaniem, ale ich liczba systematycznie rośnie. W 2020 roku w naszym kraju działało już ponad 1000 prądownic wodnych o łącznej mocy przekraczającej 50 MW. Najwięcej prądownic znajduje się na terenie województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego.